Difuzery

Roam
Roam

Viacerí z nás s láskou spomínajú na dávne časy, kedy sme používali tzv. vonné lampy. Dolu sviečka, hore mištička s vodou, z ktorej sa odparoval esenciálny olej. Vôňa sa príjemne teplo rozvíjala do priestoru a sviečka dotvárala atmoséru. Oproti tomu je difúzer chladná potvora ... no keď chceme zachovať terapeutické vlastnosti precízne destilovaného oleja, z najlepších rastlín, testovaného a pre nás vytvoreného, vonná lampa nie je vhodná. Riešenie? Zapáľmi si spolu s difúzerom sviečku. 

Možno vám príde vhod malý sprievodca typmi difúzerov?

Obľúbený LUMO
Obľúbený LUMO

Základný typ

Má nádobku na vodu, do ktorej dáme pár kvapiek oleja. Zariadenie vytvára jemnú studenú paru z vody a oleja, ktorá stúpa nahor. V doTERRA sú to napr. Lumo, Petal, Volo, Laluz. Rozdiel medzi nimi je vo vzhľade a v kapacite (koľko m2 miestnosť obsiahnu). Rozdiely? Petal je najlacnejší a veľmi pekný, Lumo má drevenú spodnú časť a pekný tvar - oválnu podstavu, Laluz je sklenený a vraj najtichší. Volo má najväčšiu kapacitu. Sezónnym príspevkom k sortimentu bývajú detské difúzery - bol tučniak, panda, leňochod, vláčik.  

Petal
Petal

Pýtali sme sa doTERRA, či je technologický rozdiel medzi difuzérmi tejto značky a inými na trhu - odpoveďou bolo, že nie je známy, takže sa nemusíte obmedzovať na oleje značky doTERRA. 

Nevhodný: Jestvuje na trhu (nie v doTERRA) jeden typ difúzera, ktorý má inú technológiu a určite sa mu v obchodoch vyhnite: väčšinou je malý a obsahuje čosi ako knôt, bavlnenú tyčinku v tvare tenkej cigarety. S týmito difúzermi je len oštara, knôt plesnivie, sú chybové ... nenechajte sa zlákať nízkou cenou. 


Kabelkový Move
Kabelkový Move

Verziou základného difúzera je taký, ktorý sa dá nabíjať a potom používať bez šnúry, prenášať po byte. Roam sa nabíja normálne zo siete, má taký podstavec, ako varná kanvica). Pilot sa nabíja cez USB, je malý a hodí sa do malých miestností, aj na cestovanie a do auta. Špecialitkou je malý kabelkový Move, ktorý býva v limitovanej ponuke. Nabíja sa cez USB a v lete slúži súčasne ako príručný chladivý sprej, súkromný zdroj chladivej hmly - veľmi príjemné!.  Za upozornenie stojí fakt, že USB nabíjanie u týchto difúzerov má pomerne slabý príkon, nepodľahnite možnosti zapojiť ich na rýchlo-nabíjačku od mobilu, spálili by sa (viem, o čom hovorím) - nabíjajte cez počítač.


Difúzer bez vody. 

V doTERRA sa volá Bubble a býva občas v limitovanej ponuke. Je maličký, hodí sa na cesty, výborný je do auta na zimu (kedy by voda zamrzla). Má pohybový senzor, čo z neho robí hrdinu vašej predsiene či toalety (využijete ho v menších priestoroch). Nevýhoda: trochu vyššia spotreba oleja - používajte preto skôr lacnejšie oleje. Keď si ho dáte do kabelky, môžete ním osviežiť hocijaký priestor, kedy chcete.  Ako sa používa, vám ukáže Emily v 2-minútovom videu. 

Zvlhčovač vzduchu DOWN
Zvlhčovač vzduchu DOWN

Zvlhčovače

do nich sa dajú tiež dať esenciálne oleje. Zvlhčovač doTERRA sa volá Down.

Pasívne difúzery 

sú osobitná kapitola! Poskytneme vám užitočné rady, ako nevyhodiť peniaze za tie zbytočné, naopak - ktorý sa oplatí kúpiť a ako si ich zdarma vyrobiť. Poradíme aj oleje, ktoré sa do nich hodia, a ktoré nie. 

 

Pasívne difuzéry

  • - akýkoľvek porézny prírodný materiál, na ktorý kvapneme esenciálny olej, aby sa prirodzene odparoval. Nevýhodou je, že vôňa z nich je slabá, takže dokážu ovoňať úplne malý priestor, napríklad šuplík, skrinku ... maximálne nejakú naozaj veľmi malú toaletu. Tipy, ako si urobiť účinný pasívny difúzer a aké oleje sa doň hodia, nájdete nižšie.
  • Hlinené, lávové, drevené ... hocijaká šiška, sušené bylinky, alebo aj doma vyrobené ozdoby (recept nájdete tu). Hodia sa na ovoňanie skrinky v kredenci, šuplíka s nohavičkami, super použitie majú na ovoňanie darčekov. Môžu zvládnuť aj úplne malú toaletu, alebo auto. Výborné sú tiež na pracovný stôl v open space kancelárii, keď si chcete občas privoňať, ale nechcete šíriť olej medzi kolegov. Počítajte však s tým, že pasívny difúzer s kvalitnými olejmi nemá takú silu, aby navoňal otvorený priestor - ako majú kupované pasívne difúzery so syntetickými voňavkami (väčšinou je to nádoba, do ktorej sú zasunuté špajle, alebo aj pot-pouri). Odporúčame tiež vyhnúť sa citrusovým olejom do pasívnych difúzerov, pretože tieto po čase zoxidujú, skôr, ako sa stihnú vypariť. Namiesto nich môžete dať citrónovo voňajúci iný olej, napr. Lemongrass, Citronella, Litsea Cubeba, Lemon Myrtle, prípadne Lemon Eucalyptus.
  • Tip na pasívny difúzer storičia: Toaletný papier! Vezmite On Guard, Air-X, alebo do prázdnej fľaštičky od esenciálneho oleja si urobte obľúbenú zmes (napr. Siberian Fir + Lemongrass, Ylang-Ylang + Citronella, Tea Tree + Peppermint + Lemongrass) a vždy, keď zakladáte nový toaletný papier, kvapnite zvnútra rolky. Budete sa tešiť na toaletu!